FORD Mustang Shelby GT500 Convertible 5.4L V8 6MT (540 HP)
2009–2012
540
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5409cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 540bhp |
| Power | 402.7kW |
| Torque | 691Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1821kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/45 Z18 // P285/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |