FORD Mustang Shelby GT500 Convertible 5.8 V8 6MT (671 HP)
2012–2014
662
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5801cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 662bhp |
| Power | 494kW |
| Torque | 856Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 2035mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1806kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/40-19 || P285/35-20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |