FORD Mustang Shelby GT500 5.2L V8 7AT (770 HP)
2019–
759
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 759bhp |
| Power | 566.3kW |
| Torque | 847Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 305-315/30Z R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |