FORD Orion 1.3i 5MT (60 HP)
1990–1993
59
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1264cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 101Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 153km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 934kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |