FORD Probe 2.0L 5MT (116 HP)
1994–1998
114
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 204km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |