FORD Probe 2.5L V6 5MT (162 HP)
1994–1998
160
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |