FORD Puma 1.0L EcoBoost 6MT FWD (155 HP)
2019–
153
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1537mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |