FORD Puma 1.5L EcoBlue 6MT FWD (120 HP)
2019–
118
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1537mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1348kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |