FORD Ranger Double Cab 2.2L Duratorq 6MT 4x4 (150 HP)
2011–2015
148
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5359mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 2048kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |