FORD Ranger Double Cab 2.3L EcoBoost 10AT AWD (270 HP)
2018–2021
266
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198.6kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5354mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3221mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65R17 Bsw |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |