FORD Ranger Double Cab 3.2L Duratorq 6MT 4x4 (200 HP)
2011–2015
197
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3196cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5359mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 2073kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |