FORD Ranger Double Cab 3.2L TDCi 6AT AWD (200 HP)
2018–2021
197
bhp
Power
109
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3198cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5375mm |
| Width | 2027mm |
| Height | 1836mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 2198kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |