FORD Ranger Regular Cab 2.2 Duratorq 6MT AWD (125 HP)
2011–2015
123
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5273mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |