FORD Ranger Regular Cab 2.2L 6MT 4x4 (160 HP)
2015–
158
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5278mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1931kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |