FORD Ranger Regular Cab 2.3
2000–2005
146
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1763mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |