FORD Ranger Regular Cab 2.3L 5AT (143 HP)
2008–2011
143
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2294cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1422kg |
| Boot Capacity | 1059L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |