FORD Ranger Regular Cab 3.0L V6 5AT AWD (148 HP)
2008–2011
148
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1633kg |
| Boot Capacity | 1059L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |