FORD Ranger Super Cab 2.2L Duratorq 6MT RWD (150 HP)
2011–2015
148
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5359mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |