FORD Ranger Super Cab 3.2L TDCi 6MT AWD (200 HP)
2015–
197
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5362mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1707mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 1954kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |