FORD Raptor Ranger 2.0L Bi-Turbo 10AT 4x4 (213 HP)
2018–
210
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 210bhp |
| Power | 156.7kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5398mm |
| Width | 2179mm |
| Height | 1872mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 2585kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |