FORD Raptor Ranger 2.3L EcoBoost 10AT (270 HP)
2018–
214
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2300cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 214bhp |
| Power | 159.6kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Dimensions & Weight
| Length | 5398mm |
| Width | 2179mm |
| Height | 1872mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |