FORD S-Max 2.0L 5MT FWD (146 HP)
2006–2014
143
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 2081L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |