FORD Scorpio Sedan 2.0i 5MT (120 HP)
1992–1994
118
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |