FORD Scorpio Sedan 2.0i 5MT RWD (136 HP)
1994–1997
134
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 207km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1462kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |