FORD Scorpio Sedan 2.3i 5MT RWD (147 HP)
1994–1997
145
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2295cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |