FORD Scorpio Sedan 2.9i 4AT RWD (207 HP)
1994–1997
204
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2935cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1564kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |