FORD Scorpio Sedan 2.9L 5MT (146 HP)
1990–1992
143
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2933cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |