FORD Scorpio Wagon 2.5 TD 5MT RWD (92 HP)
1992–1994
91
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |