FORD Scorpio Wagon 2.5l TD 5MT RWD (116 HP)
1994–1997
114
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1616kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |