FORD Scorpio Wagon 2.9i 4AT RWD (207 HP)
1994–1997
204
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2935cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Kerb Weight | 1571kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |