FORD Sierra 5 Doors 1.6i 5MT RWD (80 HP)
1990–1993
79
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |