FORD Sierra 5 Doors 2.0i 5MT RWD (120 HP)
1990–1993
118
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |