FORD Sierra Sedan 1.6L 5MT RWD (71 HP)
1990–1993
70
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |