FORD StreetKa 1.6
2003–2006
94
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3650mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 1061kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |