FORD Taurus Wagon 3.0L V6 4AT (147 HP)
1995–1999
145
bhp
Power
112
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1579kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |