FORD Taurus Wagon 3.0L V6 4AT (203 HP)
1995–1999
200
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1602kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |