FORD Taurus X 3.5L V6 6AT (260 HP)
2007–2009
256
bhp
Power
115
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1712mm |
| Wheelbase | 2868mm |
| Kerb Weight | 1829kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |