FORD Taurus 3.0L V6 4AT (154 HP)
1999–2007
152
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2983cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |