FORD Taurus 3.5L V6 6AT FWD (288 HP)
2012–2019
288
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 214.8kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5154mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1542mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1821kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |