FORD Taurus 3.5L V6 Duratec 6AT AWD (264 HP)
2007–2009
260
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5118mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2863mm |
| Kerb Weight | 1783kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Rx17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |