FORD Taurus SHO 3.4L V8 4AT (238 HP)
1995–1999
235
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3392cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |