FORD Territory (China) 1.5L EcoBoost CVT FWD (140 HP)
2018–
138
bhp
Power
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |