FORD Thunderbird MKVIII 3.8L V6 4AT RWD (114 HP)
113
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2753mm |
| Kerb Weight | 1448kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/75 R 14 Wsw |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |