FORD Thunderbird MKVIII 4.2L V8 4AT RWD (113 HP)
111
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4186cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2753mm |
| Kerb Weight | 1577kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/75 R 14 Wsw |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |