FORD Thunderbird 2.3L 5MT (190 HP)
1983–1988
187
bhp
Power
146
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5047mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2870mm |