FORD Thunderbird 3.8 (142 HP)
1983–1988
139
bhp
Power
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3797cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5047mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1606kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |