FORD Thunderbird 3.8 (213 HP)
1983–1988
211
bhp
Power
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 427Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5047mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2870mm |