FORD Thunderbird 3.8L V6 4AT RWD (147 HP)
1989–1997
145
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3797cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1604kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |