FORD Thunderbird 3.9
1957–
130
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3910cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
1957–
| Displacement | 3910cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 290Nm |
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |