FORD Thunderbird 4.0L 5AT V6 (256 HP)
2001–2005
252
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3950cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1699kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |